Szybka odprawa celna do Angli. Zobacz teraz | sklep z winami online | Nasz ulubiona agencja celna w Anglii.

NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

adi88
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2009-12-23, 00:24
Pojemność akwarium: 60
Imię: Adrian
Nazwisko: Xxx
Lokalizacja: Katowice

NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: adi88 » 2010-03-21, 15:04

Witam! Posiadam piękne, zadbane 60-litrowe akwarium. Kilka prawdziwych roślin, filtr, żwir, czysta woda (odstana). Wczoraj kupiłem 20 neonek i 3 glonojady. Dziś padły już 3 neonki i 2 glonojady :((((( No masakra, nie wiem co się dzieje, wydawało mi się, że wszystko jest ok. Jak myślicie w czym jest problem. Dodam zdjęcia, jak mi się uda. Może parametry wody są nie odpowiednie (tyle, że ja sie na tym w ogóle nie znam) nie wiem o co chodzi z tym pH itd. i gdzie sie takie testy kupuje... Jak możecie pomóżcie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Tofifi

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: Tofifi » 2010-03-21, 15:24

1)testy na allegro najtaniej, albo w zoologu, najlepiej kropelkowe, najlepiej JBL
Ale jak kupisz sery czy zooleka to tez się nadadzą
2)Glonojady i to 3 w 60L to jak sardynki w puszce. Ten który został idzie do oddania.
3)Napisz jak długo masz akwarium - kiedy wystartowało.
4)Czy masz problemy z glonami (na tej podstawie będzie można wstępnie rozpoznać parametry).
dla wyjaśnienia:
ryby mogły pać bo:
- kupiłeś chore
- dostały szoku od temperatury (jeżeli twoja woda w akwarium bardzo różni się temperaturą z zoologicznego)
- może to być problem z świeżą wodą - wysokie no2
- może to być problem z baaaardzo wysokim no3
- może to być problem z ph (zmiana w ciągu doby ph nie może być większa niż około 0,7 - inaczej ryby mają prawo paść, mogło być tak, że woda w akwarium ma np ph 8 a w zoologu np 7)

osobiście najprawdopodobniej jest to problem z no2 - bo to często występuje u początkujących którzy za wcześnie wpuszczają ryby.

Napisz:
-jaką masz temp
-jak aklimatyzowałeś ryby


PS. Jakieś blade te neonki :chytry:
I masz mało roślin to potem może przyczynić się do problemów.

PS.Na fotce nie widać glonów więc chyba potwierdza się hipoteza że akwarium wystartowało max kilka dni temu, ale poczekamy co nam powiesz więcej.

PoWsi
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 2010-03-17, 14:31
Pojemność akwarium: 200
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: PoWsi » 2010-03-21, 16:12

Jak ja zakładałem akwa to w zologicznym na 30l akwa babka polecił mi na glony zbrojniki i mówiła ze 2 na taki zbiornik to ok w drugim odpowiedz byla taka sama. Wczoraj jak bylem w zoologicznym po tester pytałem sie czy i ile skalarów mozna wsadzic do 112l i gosciu powiedział ze 3 ale lepiej jak kupie z 5 bo moga zachorowac albo poprostu zdechnac. Znajomy u niego kupował ryby to tyle ile kupil to padło tak do tygodnia.

Tak apropo w wiekszosci zologicznych na glony laika polecaja zbrojniki i podejzewam ze w zologicznym mu polecili te 3 na takie akwa

A neony pewnie chore moze z 5 przetrwa

[ Dodano: 2010-03-21, 15:14 ]
a temperature ma 25 stopni bo mam taki sam termometr

Tofifi

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: Tofifi » 2010-03-21, 16:24

PoWsi pisze:Jak ja zakładałem akwa to w zologicznym na 30l akwa babka polecił mi na glony zbrojniki i mówiła ze 2 na taki zbiornik to ok w drugim odpowiedz byla taka sama.
Zwyczajne parszywe wyłudzanie kasy - to nie akwarysta a handlarz!

NIGDY NIE PROŚCIE O POMOC W ZOOLOGU!
Piszcze na forum.

Zbrojniki do duże ryby - to w małym akwarium skarłowacieją.

Skalary potrzebują 50cm wysokości akwarium i minimum 50L wody na głowę.
Inaczej nie urosną duże.
a taka mała przestrzeń da się potem we znaki jak będą tłukły się całymi dniami o terytorium.

[ Dodano: 2010-03-21, 15:26 ]
PS.
Zoologiczny sklep ma zarabiać i wcisną wam wszystko aby tylko mieć kasę.
Smutne jest to, że oni wiedzą że to zły pomysł.
A to że im ryby mieszkają stłoczone po 30 w 50L to nie oznacza, że dobrze im tam, po prostu to lokum przejściowe, zwykle ryba tam gości na kilka dni.
By potem trafić w gorsze warunki niczego nie świadomych kupujących.

adi88
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2009-12-23, 00:24
Pojemność akwarium: 60
Imię: Adrian
Nazwisko: Xxx
Lokalizacja: Katowice

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: adi88 » 2010-03-22, 20:00

A więc kupię te testy w zoologu JBL. Napisz mi tylko jakie woda musiała by mieć parametry żeby było dobrze i jak z tych testów sie w ogóle odczytuje, bo tak jak wcześniej pisałem nie mam o tym zielonego pojęcia.

Glonojad został 1, mam nadzieje, że chodź on przeżyje, ma jakieś 3 - 4 cm. jest malutki więc w 60 litrowym akwarium ma sie jak w oceanie :D

Akwarium wystartowało jakieś 2 tygodnie temu.

Problemu z glonami nie mam.

Temperatura w akwarium wynosi cały czas 25 stopni

Neonki wcale nie są blade, tylko na tym zdjęciu jakoś tak wyszło. Teraz np. są intensywnie kolorowe.

Póki co neonki przestały zdychać. Zostało mi ich chyba 16 i 1 glonojad. Nawet dziś jadły i już w miarę normalnie pływają. Powiedzcie mi czy mam im kupić jakąś kryjówkę np. zameczek do akwarium? Bo ktoś mi kiedyś powiedział, że neonki lubią kryjówki i nie wiem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: pavelek » 2010-03-22, 20:03

adi88 pisze:Powiedzcie mi czy mam im kupić jakąś kryjówkę np. zameczek do akwarium? Bo ktoś mi kiedyś powiedział, że neonki lubią kryjówki i nie wiem.
Przede wszystkim kup rośliny!! ;) , jako kryjówkę możesz dać koksa albo i 2 , o wiele lepsze niż ceramika :P

Tofifi

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: Tofifi » 2010-03-22, 21:31

adi88 pisze:A więc kupię te testy w zoologu JBL. Napisz mi tylko jakie woda musiała by mieć parametry żeby było dobrze i jak z tych testów sie w ogóle odczytuje, bo tak jak wcześniej pisałem nie mam o tym zielonego pojęcia.
Ph to w zakresie 6 - 8 to jest normalne
no2- zawsze zero musi wychodzić
no3 - rośliny go potrzebują dobrze mieć około 10-20ppm
po4 - 0,5-1. Ale to też jak masz rośliny
KH - w granicach 6- 10 to normalne
GH - i tu różnie zależy jakie masz w kranie

Jak się je robi to Ci nie powiem bo dużo by pisać. W opakowaniu dostaniesz instrukcję w piśmie obrazkowym :hyhy: no i tradycyjnej to się połapiesz
adi88 pisze:Glonojad został 1, mam nadzieje, że chodź on przeżyje, ma jakieś 3 - 4 cm. jest malutki więc w 60 litrowym akwarium ma sie jak w oceanie :D
Tak teoretycznie to mało - puki nie wyrośnie.

I właśnie tu pojawia się problem - nie wyrośnie skarłowacieje.
Ryby przestają rosnąć jak jest im za ciasno i to co dla Ciebie jest oceanem dla nich to szklanka wody.

Może poprę przykładem żeby było prościej:
W zoologicznym widziałem żółwie które mają około 8lat i mają po 30cm średnicy.
Dziewczyna miał takiego samego tylko kupiła jak miał 5cm i od kupienia trzymała je w misce takiej jak się myje np skarpetki.
Dziś zółw ma 12lat i mierzy 10cm.

Daje do myślenia co?
adi88 pisze:Póki co neonki przestały zdychać. Zostało mi ich chyba 16 i 1 glonojad. Nawet dziś jadły i już w miarę normalnie pływają. Powiedzcie mi czy mam im kupić jakąś kryjówkę np. zameczek do akwarium? Bo ktoś mi kiedyś powiedział, że neonki lubią kryjówki i nie wiem.
Wyroby takie jak zamek czy garbus puszczający bąbelki z bagażnika albo inny u-bot to jest największe badziewnie i bezguście.

Kup dużo roślin - to jest o wiele lepsze, i dodatkowo zapobiegnie powstawaniu glonów.
Wytarzać też będą tlen.
Same plusy.

PoWsi
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 2010-03-17, 14:31
Pojemność akwarium: 200
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: PoWsi » 2010-03-22, 23:02

z roslinek mam taka sama trawe i ta druga z tymi igiełkami ( niemam pojecia jak sie nazywaja dlamnie to roslinki) ta z igiełkami bardzo szybko sie rozrasta, u mnie to przez 2/3 miesiace zarosło całe akwa a rybki cały czas skubia zieleninke

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: oleq_30 » 2010-03-22, 23:58

Brak roślin - brak równowagi biologicznej zbiornika , czy rybki były aklimatyzowane czy od razu wpuszczone do wody ? piszesz że woda odstana - jak długo ? ile dojrzewało akwarium ?

Moje uwagi do tego zbiornika TAPETA i żwir neonki to piekne rybki , i zdecydowanie piekniej się prezentują na tle czerni , czarny bazalt jako podłoże , czarna tapeta , i gąszcz zieleni
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

adi88
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2009-12-23, 00:24
Pojemność akwarium: 60
Imię: Adrian
Nazwisko: Xxx
Lokalizacja: Katowice

PRAWIE WSZYSTKIE NEONKI NIE ŻYJĄ

Post autor: adi88 » 2010-03-26, 11:05

No i stało się. Rano wróciłem z pracy, jak zawsze idę nakarmić rybki a tu niespodzianka ;/ Prawie wszystkie są martwe, chyba jeszcze 4 żyją ...... No masakra na prawdę ręce opadają, nie wiem co jest przyczyną ... Zauważyłem że niektóre tak jak by mają kropki na sobie.. A co do glonojada to żyje i dobrze wygląda... Na razie nie bede kupował żadnych ryb bo jak ma się sytuacja powtórzyć to dziękuję :((( Doradźcie mi co mam zrobić i jak już bym miał kupować ryby to jakie???? Bo neonki to już raczej chyba nie ;/

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: marthinez » 2010-03-26, 11:29

adi88 pisze:No masakra na prawdę ręce opadają, nie wiem co jest przyczyną
adi88 pisze:Doradźcie mi co mam zrobić
Jak nie wiesz co jest przyczyną to chociaż pomógł byś nam ją znaleźć opisując porządnie akwarium i odpowiadając na nasze pytania:
oleq_30 pisze:czy rybki były aklimatyzowane czy od razu wpuszczone do wody ? piszesz że woda odstana - jak długo ? ile dojrzewało akwarium ?
Poczytaj te tematy, wyciągnij wnioski i sam pewnie dojdziesz co robisz źle:
http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/4037.htm
http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/209.htm
http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/204.htm
adi88 pisze:Może parametry wody są nie odpowiednie (tyle, że ja sie na tym w ogóle nie znam) nie wiem o co chodzi z tym pH itd.
http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/7187.htm
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

PoWsi
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 2010-03-17, 14:31
Pojemność akwarium: 200
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: PoWsi » 2010-03-26, 11:30

Dam sobie rękę uciąć ze sprzedał Ci chore ryby i dlatego tak popadały.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: maol » 2010-03-26, 13:15

Nieprawda. W większości wypadków, kiedy ryby nagle padają po przyniesieniu ich do domu, jest:
- niewłaściwy transport
- zła aklimatyzacja
- brak kwarantanny
- zły sposób wpuszczenia
- złe warunki w domowym zbiorniku.

Zwykle to tu pojawia się problem, który po kilku dniach powoduje różne choroby i problemy. Szczególnie, jak się przynosi ryby ze sklepu i po prostu wrzuca do akwarium... Bo metoda kropelkowa (szukaj na forum) jest przecież po pierwsze nieznana, a po drugie zupełnie zbędna, bo czasochłonna. A kwarantanna - po co to komu....
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

PoWsi
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 2010-03-17, 14:31
Pojemność akwarium: 200
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: PoWsi » 2010-03-26, 19:19

Na pewno masz racje nie zaprzeczam.
Ale po ostatniej wizycie w zoologicznym gdzie chciałem kupić 2 rybki a gościu kazał mi kupić 5 bo mogą zdechnąć i zachorować, a poszedłem do drugiego to jak bym niezauwazył ze w zbiorniku pływa padnięta rybka i właściciel mówi ze ma chore ryby to pewnie by mi wcisnęła.
I teraz autentycznie boje sie kupić rybki. Tak jak testy kupilem u tego pierwszego na sztuki to mi nawet kranówę pokazuje ze jest dobra

[ Dodano: 2010-03-26, 18:26 ]
Tak teoretycznie to mało - puki nie wyrośnie.

I właśnie tu pojawia się problem - nie wyrośnie skarłowacieje.
Ryby przestają rosnąć jak jest im za ciasno i to co dla Ciebie jest oceanem dla nich to szklanka wody.


Z tym przyznaje ci racje bo jak widziałem dzisiaj molinezje czarna u znajomego od którego dostałem swoja a miałem niecałe 30l i dużo za dyzo ryb to moje to 1/3 z tego

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: NEONKI - PADAJĄ JEDNA PO DRUGIEJ :(((

Post autor: maol » 2010-03-27, 10:26

...bo nigdy nie kupuje się ryb w sklepie, gdzie w akwarium widziałeś chorą lub co gorsza martwą rybę. To jedna z podstawowych zasad. Do tego zasada nr 2 - kwarantanna.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Zablokowany