Pomoc przy przebudowie na LT

Moderator: ModTeam

Oriana
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2013-04-08, 15:47
Pojemność akwarium: 120
Imię: Joanna
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Oriana » 2013-04-10, 15:02

Witam! Z góry przepraszam, za umieszczenie mojego pytania w złym dziale (za pewne kilka osób przeczytało) jeszcze jestem tutaj trochę zagubiona.
Jestem tu nowa, trafiłam tutaj ze względu na moje pytania i chęć rozwoju. Otóż... mam akwarium 120l, filtr Eheim, przy wkładach bio substratu i węgla, nazywanego tutaj carbonem. Otóż węgiel ów na tyle różni się (ponoć) od zwyczajnego węgla, że stosuje się go do oczyszczania wody, nie eliminacji substancji odżywczych, ponoć ten węgiel nie jałowi wody. Mam kilka rybek które nadają się do mojego akwa, jak i kilka które będę musiała oddać, ale może o obsadzie później.
Marzy mi się piękny, zielony "ogródek". Nie jakiś przesadnie trudny, jak piękne działa Łorena, czy pana Zbigniewa Prackiego, ale prosty, coś z czym może poradzić sobie początkujący akwarysta. Jak już napisałam dopiero się uczę, wiem że wielu ludzi mogą denerwować moje "durne" pytania, ale bardzo chciałabym dojść do jako-takiej perfekcji. Mam na swoim koncie same osobiste sukcesy, nic wielkiego, raczej proste i śmieszne dla was rzeczy, ale dla mnie wielkie i pouczające. Wiem jak panowie sprzedawcy w sklepach akwarystycznych potrafią oszukać człowieka, przez to mam u siebie kilka złych rybek i roślinek, które jak się dowiedziałam, wcale nie są do akwarium dlatego wyglądały ładnie tylko przy kupnie, a potem gniły, kiedy inne rosły jak szalone. Przejdźmy więc do mojego pytania.
Chciałabym zrobić z mojego baniaczka 120l jakiś ładny ogródeczek z dodatkiem korzeni, drewienek, rybek. Przeczytałam post Łorena i oleg_30. Teraz tak... mam tylko filtr Eheim, kubełek, na zewnątrz, jak już mówiłam wkład z węgla i bio substratu. Czym zapełnić taki filtr, żeby był dobry do typu LT?
Chciałam "zbudować" bimbrownie, ale nie wiem teraz czy jest sens, do mojego litrażu, do roślinek, rybek itd.
Ile rybek mogę zachować, żeby żyły dobrze z roślinkami i jak dbać o takie akwarium?
Chciałabym prosić was teraz o jakiś prosty plan który może się udać. Jak wy byście to zrobili, czy nawozili, czy nie, jak z tym filtrem i CO2?
Mam tu fotografie mojego akwarium, proszę o porady.
Tutaj moja obsada (do wielkiej zmiany, wiem że mam za dużo rybek i nieodpowiednie) co zostawić, co oddać, a co dokupić?:
3 otoski
4 khuli
10 neonków (5 inessa, 5 czerwonych)
2 zwinniki jażeńce, albinosy
2 brzanki sumatrzanskie
2 kiryski (1lamparci, 1 sterby)
2 bocje wspaniałe (od ślimaków, bo miałam istną inwazje)
2 gurami
1 skalar
1 zmiennik plamisty
2 brzanki różowe
1 gupik
1 drewniak
2 okończyki
1 cudaczek
1 glonojad gibiceps

Wiem, już, że na pewno mam do oddania gibicepsa i brzanki, a może si e myle?

Jak widzicie spora rodzinka. Ogólnie jestem taką dobrą duszą, moja koleżanka miała w swoim akwa gurami, zmienniki, brzanki różowe, gupika i drewniaka. Znudziło jej się i chciała spuścić rybki w sedesie, albo wpuścić do rzeki. Nie zgodziłam się i zabrałam je do siebie :/ Ehh tak mniej więcej wygląda moja historia. Nie krzyczcie proszę. Błagam o porady
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

snoppy88
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: 2009-05-10, 16:54
Pojemność akwarium: 264
Imię: Ania
Lokalizacja: Ostrołeka

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: snoppy88 » 2013-04-10, 15:13

Ja też mam podobne problemy co Ty ale jedno wiem na pewno;) Wywalaj muszlę i fototapetę:) Masz już ziemię pod żwirkiem? może dołóż jakąś świetlówkę, ja mam u siebie cm warstwę ziemi ogrodowej, na to 3cm żwirku. Dołożyłam jedną świetlówkę więcej i sobie powoli ale coraz ładniej się u mnie zieleni:)

Oriana
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2013-04-08, 15:47
Pojemność akwarium: 120
Imię: Joanna
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Oriana » 2013-04-10, 15:21

Nie mam jeszcze żadnej ziemi. Tylko ten drobniutki żwirek :) Także wszystko do przebudowy. Woda nowa, ma trzy tygodnie, także sądzę że też zostanie, nie ma potrzeby teraz lać nową, odleje ją tylko, włożę ziemie i zaleje. Co do świetlówki mam miejsce na jedną, ale jest dość mocna i sądzę że dobra, bo roślinki ładnie z nią rosną :) Tak sądzę... Kupiłam jakąś wzmacniającą kolory roślinek, 25wat sera plant color, optymalne dla wzrostu roślin, szczególnie dobre. Tak jest tam na nim napisane :D Wymieniać po 12 miesiącach, więc mam czas :)
Tylko mam problem z tym filtrem... Nie wiem co zrobić z tym kubełkiem, żeby i roślinkom i rybkom było dobrze. Co mam włożyć do niego... Akwa sobie jakoś powoli zagospodaruje zielenią, jest tu na forum sporo fajnych gatunków podanych które nie są wymagające i są dobre do LT.
Muszlę wywalę :D Leży tak tylko dlatego, żeby coś tam było :D Akwa renowacje przeprowadzałam 3 tygodnie temu, bo koleżanka zajęła się jak my wyjechaliśmy, ale zaniedbała, woda zmętniała, algi porosły mi dziko, rybki zachorowały na pleśniawkę, zdychały. Do tej pory mam chorego skalara :/
Także zbieram informacje, jak rybki wydobrzeją to przeprowadzam remont :)
Jeszcze problem teraz które rybki zostawić żeby poradziły sobie w warunkach LT i filtra z innym wkładem

Jeszcze dodam lepsze foto roślinek. Co waszym zdaniem się nie nada?
P.S. To na drzewie to jest ten duży heniek?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2013-04-10, 15:37 przez Oriana, łącznie zmieniany 1 raz.

Oriana
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2013-04-08, 15:47
Pojemność akwarium: 120
Imię: Joanna
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Oriana » 2013-04-10, 15:35

I drugie :P Ta wysoka, coś mi zmarniała, nie wiem czemu i ta trawka pokręcona gnije... też nie wiem czemu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Marcin K » 2013-04-10, 17:56


Oriana
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2013-04-08, 15:47
Pojemność akwarium: 120
Imię: Joanna
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Oriana » 2013-04-10, 20:46

Przecież, pisałam że czytałam. Moje pytanie nie jest jak założyć to akwa, ale co zrobić z filtrem i czym go wypełnić. Nie będę wymieniała kubełka. Skoro mam filtr kubełkowy, chcę zrobić z niego użytek, a nie teraz kupię inny. Bez sensu

snoppy88
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: 2009-05-10, 16:54
Pojemność akwarium: 264
Imię: Ania
Lokalizacja: Ostrołeka

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: snoppy88 » 2013-04-10, 21:05

Co do filtra to ja noga bo miałam wewnętrzny:P więc nie pomogę... a podajesz potas? niby LT nie potrzebuje ale przecież nie masz ziemi wiec roślinki dostają po doopie z braku substancji odżywczych:)

Oriana
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2013-04-08, 15:47
Pojemność akwarium: 120
Imię: Joanna
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Oriana » 2013-04-10, 21:52

Heh na razie to ja mam ich kilka więc mam jedynie odżywkę do roślinek akwariowych którą daję. Jak nie mam nie daje i też jakoś rosły. Do tej pory nie miałam problemu... ale wiesz... stosowałam je jako ozdobę, nic więcej. A teraz chcę to zmienić i zająć się tym wszystkim normalnie. Zrobić ze zwykłego akwarium, LT. Chcę mieć wodny ogród, z rybkami, nie Akwarium rybek z roślinkami :D

Oriana
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2013-04-08, 15:47
Pojemność akwarium: 120
Imię: Joanna
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Oriana » 2013-04-11, 17:18

Nikt mi nie pomoże? Nikt nie wie?

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Marcin K » 2013-04-11, 19:56

http://e-akwarystyka.pl/topics24/18675.htm
tak zakładał akwarium mój znajomy
:devil:

Oriana
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2013-04-08, 15:47
Pojemność akwarium: 120
Imię: Joanna
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Oriana » 2013-04-12, 12:37

O dzięki, przyda się. A on do filtra, włożył tylko gąbkę? ja tak myśle, chyba uzyje bio substrartu i spróbuje jej waty węglowej zamiast białej, zobaczymy czy taka ładna woda będzie jak z węglem

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Marcin K » 2013-04-13, 07:51

to jest taki typ filtra,
a po co ci węgiel? jak rozmnożą się bakterie nitryfikacyjne to woda będzie krystaliczna

Oriana
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2013-04-08, 15:47
Pojemność akwarium: 120
Imię: Joanna
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Oriana » 2013-04-13, 12:42

Mówisz? A jak sądzisz? Długo będę musiała na to czekać?

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: Marcin K » 2013-04-14, 21:22

hmm...
pytanie za 10 punktów, myślę że 3 - 4 tygodnie, ale im dłużej nie będziesz czyściła filtra tym lepiej, ja mój filterek tylko płuczę 3 wyciśnięcia gąbki i do akwarium

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Pomoc przy przebudowie na LT

Post autor: blue_betta » 2013-04-14, 21:31

Ale chyba działanie tej waty jest takie samo jak węgla aktywnego - stosuje się go tylko po zakończeniu leczenia, inaczej to nie ma sensu.
Jeśli masz miejsce na dodatkowe media filtracyjne to może dokup ceramikę/biobale.

ODPOWIEDZ