https://gulvspecialister.no | Zajmujemy się produkcją i sprzedażą betonowych szamb oraz zbiorników na deszczówkę, kładąc nacisk na wysoką jakość wyrobów i kompleksową obsługę bez udziału podwykonawców

70l - chcę dobrze zaplanować

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

h4sski
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 18:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: h4sski » 2013-08-31, 22:36

Cześć


Chcę założyć pierwsze akwarium o pojemności 65 - 70 litrów. Zewzględu na szafkę jestem ograniczony wymiarem długości baniaka do 75cm, ale chcę zostawić trochę miejsca obok na okablowanie i inny drobny osprzęt. Więc zdecydowałem na 60cm. Na allegro widziałem akwaria z takim wymiarem mające 70l więc taki padł mój wybór.

Poczytałem o wymaganiach rybek i roślinek oraz o Waszych radach. Dało mi to do myslenia. Wielu z Was nakłaniało do kupowania testów kropelkowych i badania wody w akwarium jednocześnie ganiąc tych, którzy takich testów nei robią. Kilkoro z Was na tym forum odsyłało młodych akwarystów do stron wodociągów, aby sprawdzili jaka maja wodę. Poszedłem tym propem i znalazłem wyniki badań z czerwca tego roku ze źródła ujęcia do którego jestem podpiety. Oto one:

Link: Wyniki badań wody lub załącznik
Obrazek

Wyniki mnie zmartwiły => duuuża twardość. O ile dobrze przeliczyłem to moja woda ma 29.2 stopnie niemieckie, czyli woda twarda. Teraz pierwsze moje pytanie: czy woda po odstaniu i "wystartowaniu" traci na twardości, czy maja na to wpływ roślinki?

Nie chciałbym wydawać fortuny na chemię jeżeli na moim etapie - nic jeszcze nie mam - mogę zwyczajnie dobrać zawartość akwarium do mojej wody. Takie rozwiązanie wydaje mi się duzo lepsze niż jakbym miał stwarzać problem rybkom, roślinkom oraz sobie.

Myślałem o następującym składzie:
- prętnik karłowaty 1+1 eventualnie 1+2
- gupik pawie oczko 1+2 lub 2+2 lub 2+3
- kiryski (prosze o doradzenie jaki gatunek) około 4
- molinezja () 1+2 lub 2+3

Chcę mieć trochę roślinności, mieć małą dżunlę, ale jako wędkarz nie może zabraknąć rybek w moim "zbiorniku". Od razu uprzedzam - nie będę ich łowił :P Skład chyba niezbyt liczny jak na 70l, ale wiem, że roślinki zabiorą sporo miejsca. Pozatym nawet jakby rybki miały sporo przestrzeni to chyba tym lepiej.

Prętniki (o ile woda na to pozwola) są nie do ruszenia ze składu, reszta do modyfikacji. Myślałem też o neonkach Innesa, ale nie wiem czy nie są zbyt delikatne dla twardej wody. Chyba Gurami mogą być w twardej wodzie, ale one są zbyt duże na te gabaryty + mnie osobiście się nei podobają.

Co do roślinek to jestem otwarty na wszelkie propozycje, nie mam jeszcze nic wybranego. Wydaje mi się jednak, że najpierw przydałoby się wybrać skład rybek i dostosować do nich roślinki, ale to może jako 2 część tego tematu. Najpierw rybki.

Proszę o odpowiedź, czy mój zaproponowany skład jest akceptowalny przez wodę oraz połączenie gaunków.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: Timur » 2013-09-01, 19:07

Teraz pierwsze moje pytanie: czy woda po odstaniu i "wystartowaniu" traci na twardości, czy maja na to wpływ roślinki?
Nie, woda nie zmienia w istotny sposób swoich parametrów. Jeśli faktycznie leje się u Was taki beton z kranu możesz zainwestować w filtr osmozy ok 100-200zł (są i droższe i tańsze ja podaję przedział który mnie interesował jak kupowałem) i mieszać przy podmiankach w odpowiednim stosunku. Ja w Krakowie nie mam już aż tak twardej wody (woda poprawiła się od jakiegoś czasu) ale i tak mieszam 1:1. W niezbyt twardej wodzie większość roślin (większość) lepiej się czuje nie mówiąc o rybkach bo oczywiście dopasujesz obsadę do wody ale będziesz miał mniejsze możliwości.

Na początek proponuję zakup prostych testów paskowych - są kiepskiej jakości ale są tańsze od kropelkowych i dają ogólne rozeznanie na kilka ważnych parametrów. (Kiedy pojawią się problemy potrzebne będą dokładniejsze pomiary)

Labiryntowce to wytrzymałe ryby. W opisach warunków hodowli widzę że nie gustują w twardej wodzie jednak;)

Co do reszty obsady to wypowiem się tylko za siebie i tylko na podstawie własnego doświadczenia więc proszę nie komentować ;)
- Neonki imo odpadają są oklepane, wcale nie takie ładne, trudne w hodowli bardizej niż zapewnia sprzedawca, chorowite i tyle.
- Gupik jak to gupik - rozmnaża się jak totolotek miliard w środę, miliard w sobotę. Po kilku cieszących oko miotach z akwarium robi się gupikarium i to skundlone, bo dochodzi do kazirodztwa i potomstwo zaczyna wzbudzać politowanie a ich ilość rodzi problem higieny.
- Kiryski to rybki stadne więc te 5-8szt pasuje mieć. Nie wiem jak wygląda sprawa ich trzymania w takim zbiorniku. Są to ciekawe rybki, wszędobylskie, myślę że jakiś gatunek karłowaty dałoby się zainstalować.
- Molinezje to pocieszne żyworódki. Potomstwo jednak rzadko bywa podobne do rodziców. Mnie wychodziły takie łaciate "dalmateńczyki" które oddawałem koledze. One dość spore rosną i lubią przebywać w stadku, a na to miejsca nie ma.

Jeśli mogę zaproponować obsadę do do tych prętników dobrałbym jakieś niewielkie rybki ławicowe w ilości np 10sz (może coś z razborek? może inne niewielkie, teraz tego w sklepach tyle jest że ciężko nazwy spamiętać, ale jest w czym wybierać ) i coś na dole a może cierniooczki kuhla? (czy jakoś tak się nazywają popularnie zwane "kuli") Okrasić wszystko ślimokiem albo kreweciami i obsada gotowa ;)

Co do roślinek to proponowałbym szybko rosnące gatunki o niewielkich wymaganiach świetlnych i wodnych aby na początku nie mieć zbyt dużo do myślenia. Ale to jak sam pisałeś można pomyśleć z czasem.
Pozdrawiam Krzysiek

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: Jarus » 2013-09-01, 20:39

Co do roślin to trzeba je dopasować do oświetlenia. Więc jak napisał kolega Timur, na początek mniej wymagające bo jak zakładam oświetlenie będzie standardowe (?).

Co do obsady wg mnie:

Harem prętnika karłowatego
Gupiki - jeżeli nie ma co robić z narybkiem to proponuję same samce. Z 4 sztuki.
LUB
Ławice drobnicy (zamiast gupików). Razborek jest dużo ciekawych gatunków. Bystrzyków też kilka (patrz dział obsady).

Kiryski - 5-6 sztuk (Sierpoplame, Pigmeje lub w ostateczności Panda)
Molki bym sobie odpuścił w tym litrażu.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: Timur » 2013-09-01, 22:20

Teraz sklepy akwarystyczne się zaopatrują - sezon idzie :) Byłem przedwczoraj i piękne rybki widziałem. W Krakowie jest trochę sklepów. Nie będę Ci mówił gdzie widziałem, bo aż ich tak nie lubię żeby robić reklamę ;) ale jak będą problemy z obsadą nadal to za 2 tyg wracam do Krk i zerknę do zoologa i ewentualnie pomogę.
Pozdrawiam Krzysiek

h4sski
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 18:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: h4sski » 2013-09-01, 22:48

Ok, po pierwsze dzięki za odpowiedź.
Timur:
Pomysł z Razborami mi się spodobał. Znalazłem jedną stronę z przedziałem (ponoć) akceptowalnych wartości twardości. Razbora klinowa ma najwyższą górną granicę: http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... y-klinowe/.
Kirysek spiżowy podobnie i też mi się spodobał.
Cierniooczki - dla mnie odpadają, są brzydkie plus chyba nie ta twardość: http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... rek-kuhli/.
Jarus:
Bystrzyki mi się podobają. Bystrzyk ozdobny ma chyba najwyższą tolerancję na twardość: http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... ornatus/#8.
Znalazłem jeszcze jeden ciekawy gatunek: Kardynałek Chiński - http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... ornatus/#8. Twardość w porządku, ale temperatura już nie bardzo. Poza tym to gatunek, który potencjalnie pływałby przy powierzchni, czyli wszystkie 3 sektory miałbym obsadzone. Rybka Azjatycka podobnie jak prętnik - myślałem o zrobieniu kontynentalnego akwa.
Do rzeczy. Po zmodyfikowaniu składu obecnie wyglądałoby to następująco:
Prętnik karłowaty - 1+2
Kirysek spiżowy - 5~6szt.
Razbora klinowa / Bystrzyk ozdobny - ~10szt.

Trzy gatunki to raczej max, przy rozsądnej liczebności. Skłaniałbym się raczej ku Razborze klinowej, bo mniejsza więc 10-tka chyba nie gniotłaby się. Poza tym Azjatycka podobnie jak prętnik.
Tylko Kiryski nie byłyby z Azji. Może znacie jakiegoś innego czyściciela azjatyckiego?
Pozostaje jeszcze wspomnianych krewetek i ślimaków. Krewetki jakoś do mnie nie przemawiają (jeszcze kawałek do Wigilii). Ślimaki prędzej, ale czemu są one potrzebne, czemu służą?
Jeżeli skład byłby akceptowalny, to chyba czas na dobór podłoża - jakie?

PS
Woda twarda jak to na jurze Krakowsko-Czestochowskiej. Dokaldniej mieszkam pod Krakowem, ale nie mam wodociągów krakowskich tylko z Alwernii - niestety...

h4sski
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 18:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: h4sski » 2013-09-18, 19:12

Liczyłem mimo wszystko na trochę lepsze wsparcie niż 3 w przeciągu pół miesiąca ...
Polecam wszystkim Paniom i nie tylko!!
./redir/http://rapanbeauty.pl/

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: Jarus » 2013-09-18, 20:22

Za bardzo się skupiasz na parametrach wody - a przy tak uniwersalnej obsadzie nie są one aż tak istotne. Nie masz aż tak skrajnych parametrów wody.
Ja mam też twardą wodę a mimo to ryby dają radę i nawet się mnożą (kiryski, bojki).
Jak ogólne zasady akwarystyki baniak będzie spełniał to tym rybom będzie się dobrze żyło.
Skup się na jakości wody (dobra filtracja, dużo ziela + odpowiednie światełko) to ryby będą miały dobre warunki. Do tego urozmaicone żywienie i przy powyższej obsadzie wszystko będzie grało.

ps. kiryski proponuje Panda lub Pigmeje / Sierpoplame - inne rosną za duże na takie dno.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: Marcin K » 2013-09-18, 21:52

hmmm... napiszę tak u mnie w 120l pływają mieczyki, razbory klinowe, molinezje, prętniki, kiryski, kiryśniki i bojowniki, oraz krewetki red cherry. z roślin to anubias jakiś tam kryptokoryna, nurzaniec i mech jawajski. mam akwa lt i wszystko funkcjonuje poprawnie

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: Kaef » 2013-09-18, 21:59

Marcin K pisze:hmmm... napiszę tak u mnie w 120l pływają mieczyki, razbory klinowe, molinezje, prętniki, kiryski, kiryśniki i bojowniki, oraz krewetki red cherry. z roślin to anubias jakiś tam kryptokoryna, nurzaniec i mech jawajski. mam akwa lt i wszystko funkcjonuje poprawnie
Powiem tylko, że obsada jest tragiczna. Ryby za duże do tego baniaka, do tego o różnych wymaganiach.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: Jarus » 2013-09-18, 23:03

Marcinie owszem dobrze założony baniak LT będzie sobie radził sam i będzie wszystko ok. On lubi nawet lekkie przerybienie (więcej azotu, amoniaku i innych pierwiastków z odchodów) dla roślin i 'całego systemu'.
Ale ja to przerybienie rozumiem jako 'w obrębach gatunków' które mogą być w takim baniaku. Czyli np. zamiast 4 gupików daję 6 sztuk.
Ty masz wg mnie za dużo gatunków na taki baniak.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: Marcin K » 2013-09-20, 07:42

zgadzam się z wami, niestety niektóre ryby uratowałem przed spłukaniem w muszli, kolega jechał za granicę i kasował akwarium. więc mieczyki, kiryśniki i bojowniki dostałem na wieczne przechowanie

h4sski
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 18:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: h4sski » 2013-09-21, 07:38

Jarus pisze:... przy tak uniwersalnej obsadzie nie są one aż tak istotne. Nie masz aż tak skrajnych parametrów wody.
Dzięki za kolejną przydatną informacje.

Filtra nie ma wybranego, żadnego konkretnego, ale jak będe kupował to wiem, że musi mieć wydajność 4-5 krostnie większą od ojętości zbiornika. W moim przypadku będzie to co najmniej 280l/h.

Roślinki - chcę ich mieć troszę, jak juz pisałem - "mała dżungla". Tył i boki chcę mieść dość dobrze porośnięte, a pośrodku przy przedniej szybie trochę przestrzeni. Myślałem o prostych i popularnych roślinkach: rogatek na tył i okolice filtra (żeby zasłonił). Mech jawajski, jako porost dekoracyjnego korzenia i/lub trawnik. Ludwigia Repens jak uzupewłnienie tła. Żabienica - jako dekoracja pośrodku (z jednej strony, bo więcej raczej się nie pomieści). Nie chcę mieszać gatunkowo za bardzo. Wolę mieć kilka sadzonek i niech się zielska rozrastają, niż mieć 15 różnych, jeszcze na dodatek jakbym kiepsko dobrał, które będą zarastać na siemie i zrobi się jedna wielka plama.

Przykrywkę na akwa planuję standardową, która dla tych gabarytów daje około 0.3W/l, a to niewiele. Dlatego te roślinki wg linków do stronki nie są wymagające co do oświerlenia. Jak się we mnie żyłka akwarysty bardziej rozwinie, to większe liczbę W/l, ale to nie wcześniej niż za rok. Liczę, że rogatek da schronienie rybkom (głównie myślę o prętnikach) oraz ewentyalne źródło dodatkowego pokarmu.

Chyba na tym etapie możnabyłoby poruszyć kwestię właśnie doboru roślinek, a co za tym idzie podłoża. Czy taki obrazek roślinek jaki wymieniłem powyżej jest odpowiedni dla wielkości zbiornika, charakterystyki wody oraz obsady rybek? Jakie do tego powinno być podłoże? Zwykły żwirek będzie wystarczający, czy coś bardziej wymyślnego?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: Jarus » 2013-09-21, 12:04

Z tymi kilkoma roślinkami to kiepski pomysł - im więcej na starcie tym lepiej. Owszem można mało gatunków ale trzeba dużo sztuk. Wtedy baniak szybciej się stabilizuje. Skoro nie chcesz mieć mocnego światełka i wymagających roślin to pomyśl nad baniakiem LT.

Artykuł do dokładnego przeanalizowania (szczególnie część dotyczącą LT): http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm

ps. w takim litrażu mierzył bym w filtr zewnętrzny (kaskada).
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

h4sski
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 18:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: h4sski » 2013-09-21, 18:57

Świetny artykuł!

Co do roślin - myślałem nad niewielką liczbą gatunków, ale znaczną liczbą sztuk. Na start pry zakładaniu chcę pokryć co najmniej 50% powierzchni dna, a jeżeli cenaroślinek będzie odpowiednia to około 75%.

Nieświadomie chciałem właśnie założyć LT. Artykuł mi uświadomił kilka spraw, a dodatkowo poszukam większej ilości informacji an ten temat. Byćmoże nawet kupię tą książkę. Ni musisz się przejmować, że życę ją w kont, bo w artykule była wzmianaka o technicznym języku. Otóż jestem inżynierem więc raczej podołam technicznej nomenklaturze zawartej w książce.

Jeszcze sprawa filtra - czy wewnętrzny czy zewnętrzny to raczej sprawa wtórna. Miejsca w 70l będzie wystarczająco. Filtry znowu tak dużo miejsca nie zajmują. Zobaczę jaka będzie różnica cenowa. Nie przywiązuję się do żadnego rozwiązania technicznego. Jeszcze raz odwołam się do artykułu i ksiązki: filtr będzei raczej tylko mechaniczny (gąbkowy, lub dla zewnętrznego wypełnienie). Nie zamierzam stosować dodtkowych wkładów typu węgiel aktywny itp.

Tak więc ponawiam pytanie - czy dobór roślinek jest akceptowalny? Oczywiście zwiększając liczbę nasadzeń do rozsądnych wartości.
Podłoże mi podpowiedział artykuł - ziemia ogrodowa + piasek + żwirek. Co do piasku i żwirka sprawa oczyszczenia przed ułożeniem jest oczywista, ale czy trzeba i jeżeli tak to w jaki sposób, przygotować ziemię, żeby nadawała się do zastosowania w akwarium?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 70l - chcę dobrze zaplanować

Post autor: Jarus » 2013-09-22, 17:29

Książki bym nie polecał początkującemu akwaryście. Najpierw trzeba się nauczyć 'cierpliwości akwarysty' i zrozumieć że baniaka nie da się pośpieszyć - musi sam dojrzeć i to dość długo trwa. Poza tym najważniejsze rzeczy w baniaku LT można wyczytać choćby na forum. Jak się tym dobrze zarazisz to za jakiś czas może bardziej Ci zainteresuje jak to wszystko działa 'od środka'.
Co do roślin takich jak rogatek, mech jawajski, Ludwigia, żabienica to dadzą sobie radę w LT bez problemu. Oczywiście mile widziane światełko na poziomie 0,4 w/l.
Z rogatka bym zrezygnował (kiepsko wygląd od dołu przy słabym świetle) na rzecz nurzańca. No i kryptokoryny też się przydadzą.
Co do filtra - jak już odpalisz raz baniak, zrobisz kilka restartów i Cię to wkręci to zrozumiesz dlaczego nie warto dawać filtra wewnętrznego :D .
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

ODPOWIEDZ