Koniki morskie

Wszystko na temat ryb morskich.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Koniki morskie

Post autor: RAMZES » 2008-03-16, 20:13

Koniki morskie chyba jedne z najpiękniejszych ryb morskich.

Jest kilkadziesiąt gatunków koników morskich mierzących od ok. 3cm do ponad 35cm, jednak tylko pięć z nich jest legalnie importowanych o sprzedawanych w naszym kraju(niestety nie mogłem nigdzie znaleźć nazw tych gatunków).

Przede wszystkim aby myśleć o trzymaniu koników morskich (celowo nie użyłem słowa hodowli pogniewasz w dalszym ciągu uzyskanie potomstwa stanowi wielkie wydarzenie) trzeba zapewnić im odpowiednie warunki:

1) Komiki morskie żyją na rafie koralowej a tam woda jest bogata w tlen i o prawie zerowej zawartości związków azotowych .(dlatego potrzebny jest niezwykle wydajny i mocny filtr najczęściej stosuje się filtry denne lub bardzi silne pompy filtrujące które są bardzo drogie)
2) Na rafie woda morska jest ciągłym ruchu
3) Koniki morskie przyjmują wyłącznie żywy pokarm ( larwy solowca, doniczkowce, ochotka, rozwielitka, oczlik, itp. nie należy podawać rureczniku który ma skłonności do gromadzenia w swoim ciele wszelkich szkodliwych związków.).
4) Rafy koralowe są w dzień oświetlone jasnym światłem słonecznym.
5) Ostatnia ale niezwykle ważna sprawa woda nie dość że musi spełniać wszystkie parametry wody słodkiej to jeszcze musi mieć odpowiednie zasolenie ( nie tylko koniki morskie ale wszystkie ryby morskie są niezwykle wrażliwe na skład wody dlatego należy bardzo starannie ją przygotować).


To chyba wszystkie warunki którym trzeba sprostać, przejdźmy teraz do przyjemniejszych spraw czyli coś o samych konikach:

Kształtem przypominają konika szachowego; ogon czepny (żyją wśród roślin których często się przytrzymują tą cechę trzeba uwzględnić przy projektowaniu akwarium). Koniki odbywają tarło raz w roku, w lecie (maj-lipiec). Zwykle zachowują milczenie, ale gdy się uwodzą, podobno słychać suche dźwięki. Zaloty zaczynają od składanych z gracją ukłonów, potem opływają się tanecznymi ruchami. A na koniec samica swoim ogonkiem oplata samca ogon, brzuch dociska do jego brzucha i do kieszeni lęgowej wpycha mu nawet do 200 jajek i od tej pory samiec przejmuje opiekę nad ikrą , a po miesiącu rodzi w ciągu dwóch dni potomstwo. Które po opuszczeniu kieszeni lęgowej samca zaczyna samodzielne życie.
Różnice pomiędzy samcem a samicą są łatwe do rozpoznania: samiec posiada poniżej okolicy klatki piersiowej kieszeń lęgową której brak u samicy.

Pokarm pobiera swoim rurkowatym pyszczkiem wciągając go jak odkurzacz przeważnie z toni choć zdarza się że szukają go w podłożu, fenomenem jest to że koniki morskie nie gonią swojej ofiary tylko cierpliwie na nią czekają przyczepione di jakiegoś liścia lub podwodnej skałki.

Niekiedy koniki morskie tracą swój intensywny kolor przyczyną tego mogą być warunki akwariowe w których koniki są trzymane i jako pokarm otrzymują przeważnie jedno i to samo pożywienie.


Koniki są zagrożone wyginięciem gdyż często kupowane na prezenty lub hodowane w akwariach. Największe jednak zapotrzebowanie istnieje w tradycyjnej medycynie dalekiego wschodu (przypisuje im się właściwości lecznicze w chorobach układu oddechowego oraz impotencji).





Proszę o wszelkie uwagi chętnie poprawie ten artykuł w miarę możliwości i o zdjęcia jeśli ktoś posiada.

Artykuł został napisany na podstawie informacji znalezionych w internecie i telewizji.

ODPOWIEDZ