https://www.centrum-ortodontyczne.pl/

Chore molinezje i mieczyki!

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Army
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2007-06-09, 12:33
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

Chore molinezje i mieczyki!

Post autor: Army » 2007-07-10, 09:35

Proszę o szybką pomoc

Akwarium ma rok, nigdy nie było problemów
Aqwa chyba 40l *nie umiem powiedzieć bo jedna ścianka jest wypukła
Temp 25 stopni
Obsada *wszystkie rybki niedużych rozmiarów
-7 neonków
-2 rybki ale nie wiem jak się nazywają, kolor różowawy z granatowym trójkątem z tyłu ciała
-1 skalar
-1 glonojad
-2 mieczyki *samiec i samica
-2 molinezje (znaczy się jedna)
O parametrach nie mam pojęcia

A więc wczoraj zauważyłam, że samiec molinezji jest apatyczny, chowa się koło muszelek, a odchody są przeźroczyste i ciągliwe. Jadł normalnie, ale po jedzeniu od razu się chował. Dzisiaj odłowiłam go do słoika, podpływał na górę i spadał jak kłoda. Nic nie jadł i po jakiś 20 min zdechł. Jeżeli wiecie proszę mi powiedzieć co mu było.

Następnie mam problem z samicą molinezji. Zachowuje się normalnie, ma apetyt, ale od ok. 5 dni trzymam ją w kotniku bo ma ooogromny brzuch(dołączę zdjęcie), biała plamka i wogóle, a dalej nie rodzi, o ile to wogóle jest ciąża

I kolejny problem z samicą mieczyka. Ma wielki brzuch, oczy ma większe od oczu samca, ale to chyba dlatego, że cała jest większa. Jest po 2-óch ciążąch. Zachowuje się normalnie, ma apetyt. Zdjęcie dołączam. Czy jej wygląd jest normalny?
Zmieniłem temat na taki jaki powinien być. Proszę dokładnie następnym razem wpisywać temat!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2007-07-10, 13:21 przez Army, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kamka
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2007-06-28, 10:09
Pojemność akwarium: 60
Imię: Klaudia
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Chore molinezje i mieczyki!

Post autor: Kamka » 2007-07-10, 13:12

.
Choroby ryb akwariowych
Ichtioftirioza
Znana również jako kulorzęsek, ichtio, ospa rybia. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób ryb akwariowych i jednocześnie najczęściej spotykana w nowo zakładanych akwariach. Powoduje ja orzęsek Ichthyophthirius. Zarażenie następuje poprzez chore ryby, przeniesione do zbiornika. Rzadziej poprzez rośliny. Choroba objawia się biała wysypka na ciele ryby. Rozmnażanie następuje poprzez uwalniające się z dojrzałego osobnika pływki, które w ciągu około 2 dni musza znaleźć żywiciela, w przeciwnym wypadku giną. Jeśli jednak znajdą żywiciela wwiercają się w jego skórę (wtedy widoczna jest wysypka u ryb). Opuszczają żywiciela po kilku dniach i w postaci cysty osiadają na dnie. Następnie w ciągu kilkunastu godzin opuszcza cystę do1000 pływek ! Wtedy następuje masowe zarażenie u ryb w zbiorniku. Płetwy zarażone przez tego orzęska są złożone, a ryby bardzo szybko giną. Często ocierają się o przedmioty w akwarium. Leczenie tej choroby jest dosyś trudne. Należy natychmiast przenieść chore ryby do innego zbiornika i zastosować kąpiel w zieleni malachaitowej. Zbiornik macierzysty musi pozostać przynajmniej przez tydzień bez ryb. Wtedy pływki szukające żywiciela zgina.


Mikrosporidioza
Choroba ta jest również znana jako "choroba bystrzyków neonowych". Jest to nieuleczalna choroba bardzo często atakująca neona Inessa. Objawia się białymi plamami na ciele ryb, wychudzeniem, zniszczonymi płetwami, skrzywieniem kręgosłupa, utrata kolorów. Jest przenoszona wraz z roślinami, rybami, piaskiem. Zaleca się uśmiercenie wszystkich chorych ryb, ponieważ inaczej będą zarażać inne. Zdrowe przenieść do innego zbiornika. Podłoże należy wygotować, zbiornik i rośliny zdezynfekować.


Mykobakterioza
Wynika ona z osłabienia ryb. Wtedy tez są one atakowane przez bakterie Mycobacterium. Osłabienie ryb spowodowane może być przez jednostronne żywienie, przegęszczenia obsady ryb, braku odpowiedniego oświetlenia. Objawy to chudniecie ryb, brak apetytu, wytrzeszcz oczu, wypadanie łusek i bledniecie kolorów. Choroba ta nie jest uleczalna. Musimy jedynie zapewnić rybom odpowiednie warunki chowu. Dostosowujemu temperaturę, wprowadzamy różne rodzaje pożywnego pokarmu, zapewniamy 12to godzinne oświetlenie zbiornika.


Ichtiosporidioza
Jest to choroba powodowana przez grzyb Ichthyospsridium hoferi. Atakuje on narządy wewnętrzne i tkanki ryb. Choroba objawia się sklejeniem płetw, utrata płetwy ogonowej, obrzękiem skrzel, czarnymi plamami na skórze, nastroszeniem łusek. Ryby leżą na dnie lub poruszają się skokami. Choroba ta nie jest niestety uleczalna. Należy zmniejszyć obsadę ryb i zapewnić im optymalne warunki. Ryby w zawansowanym stadium choroby wyłowić.


Pleśniawka
Choroba ta jest spowodowana przez grzyby z rodzaju Saprolegnia i Achyla. Objawia się występowaniem na ciele ryby białego, podobnymi do strzępków waty, nalotu. Grzyb ten rozwija się na uszkodzonej tkance ryb. Jest to choroba często spotykana wśród wojowniczych gatunków ryb. Leczymy ją poprzez kąpiel ryb w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Stężenie roztworu 1g na 100l wody.

To wszystko co znalazłam, przynajmniej narazie. To są najpopularniejsze choroby.

Co do samicy mieczyka, myślę że jest normalna. Co do jej brzucha może będzie w ciąży, a może po prostu jest pulchna? :-D

Samica molinezji:
Słyszałam że Ciąża u molinezji trwa 6 - 10 tygodni zależnie od temperatury w akwarium.

Jeśli ci pomogłam choć trochę to się cieszę ;-)

Awatar użytkownika
Kamcia17
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 2007-07-02, 17:00
Pojemność akwarium: 90
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Chore molinezje i mieczyki!

Post autor: Kamcia17 » 2007-07-10, 20:00

Co do molinezji to napewno ci nie urodzi bo to samiec...
Zobacz, ma gonopodium (tym wprowadza nasienie samicy).
Obrazek

A samica mieczyka podejzewam ze nie jest w ciazy. Naprawde uwez mi gdy ryby sa w ciazy maja ogromne brzuchy. Moja gupiczka az dostala garba, taki miala brzuchol.

P.S. Wyciagnij z kotnika tego biednego samczyka^^
[glow=blue]Kamcia17[/glow]<<<My sexy photo:D
90l:4x brzanka sumatrzańska,2x molinezja cz.,2x mieczyk,2x bojownik,2x zbrojnik(lamparci,złoty),2x gupik
28l:małe>3x molinezja,1x zbrojnik

Army
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2007-06-09, 12:33
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

Re: Chore molinezje i mieczyki!

Post autor: Army » 2007-07-10, 22:19

Co do mieczyka, to ona zawsze miała taki przed tym jak rodziła. Albo jest już taka "big" albo to po dwóch ciążach. Przynajmniej mam taką nadzieję. Molinezja już pływa poza kotnikiem;]. A dlaczego ten duży brzuch? Tez jest taki "big"?

Awatar użytkownika
Kamcia17
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 2007-07-02, 17:00
Pojemność akwarium: 90
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Chore molinezje i mieczyki!

Post autor: Kamcia17 » 2007-07-11, 08:05

Milinezje maja wlasnie takie duz brzuchy. Tez mialam na poczatku problem z okresleniem czy moja samiczka jest w ciazy czy nie. Ale w koncu zrobil jej sie taki brzuchol ze az luski jej sie rozciagnely i brzuch byl az taki jakby kwadratowy. I wtedy wsadzilam ja do kotnika a na drugi dzien juz byly male :-D
Moja molly jak byla w ciazy wygladala tak :
Obrazek
Wiec sama przyznaj... TO DOPIERO BIG BRZUCHOL ;-)
[glow=blue]Kamcia17[/glow]<<<My sexy photo:D
90l:4x brzanka sumatrzańska,2x molinezja cz.,2x mieczyk,2x bojownik,2x zbrojnik(lamparci,złoty),2x gupik
28l:małe>3x molinezja,1x zbrojnik

ODPOWIEDZ