Sumiki szkliste

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

irena.earl
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2008-03-26, 17:51
Pojemność akwarium: 0
Imię: Irena
Lokalizacja: Warszawa

Sumiki szkliste

Post autor: irena.earl » 2008-03-30, 15:41

Czy ktoś z was hoduje sumiki szkliste i mógłby się podzielić doświadczeniami? Fascynują mnie te rybki i chciałbym mieć je w swoim akwarium. Znalazłam na tym forum kilka informacji (http://e-akwarystyka.pl/topics33/304.htm), ale nie dowiedziałam się stamtąd wszystkiego, czego potrzebuję. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Wiem, że są to rybki stadne, dlatego chciałabym trzymać 8 osobników. Jaka pojemność akwarium będzie odpowiednia dla takiej liczby tych ryb? Rozważam akwaria od 112l (80x30x35 cm) do 160l (80x40x50 cm).

2. Jaką strefę wody zajmują te rybki? Z tego co zaobserwowałam w sklepach zoologicznych, to raczej środkową, blisko filtra, gdzie jest strumień poruszającej się wody (wspaniale to wygląda, jak całe stadko sumików ustawia sie w jedną stronę). A jak to jest w waszych akwariach?

3. Jakiej roślinności potrzebują?

4. Ile czasu żyją sumiki? Ile czasu przeżywały w waszych akwariach?

5. Jak dogadywały się z innymi rybami? Wobec jakich ryb były agresywne? Czy były napastowane przez jakieś ryby?

6. Jakie miały problemy zdrowotne? Jak je rozwiązywaliście?

7. Pytanie najważniejsze: jakie towarzystwo w akwarium byłoby dla nich odpowiednie (8 sumików szklistych, akwarium od 112 do 160l)? Na pewno chciałabym, aby był to harem prętnika karłowatego (1 samiec i 2 samice).

Oprócz tego chciałabym tam umieścić:
- harem mieczyka (1 samiec i 2 samice) lub parę molinezji balonowych,
- harem zmienniaka plamistego, czyli platki (1 samiec i 2 samice),
- 5 bocji pręgowanych (z tego, co wiem, są one mało wymagające jeśli chodzi o miejsce, taka ich ilość może żyć nawet w kilkudziesięciolitrowym zbiorniku. Tu ciekawy artykuł o nich: http://www.bocje.com/BSA.htm),
- coś co by zjadało glony, czyli kosiarki, otoski, albo zbrojnika niebieskiego - które z tych rybek polecacie do powyższego zestawu?
- ślimaki: ampularie i świderki, żeby przekopywały dno i żeby bocje miały trochę zabawy.

Podsumowując, mają być to pokojowo nastawione rybki, które, podobnie jak sumiki, będą się dobrze czuły w średnio twardej wodzie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym i w temperaturze ok. 26 stopni. Czy wymienione stworzenia będą dobrymi współlokatorami dla 8 sumików szklistych w 112-160litrowym akwarium?

8. Macie może jakieś uwagi dotyczące hodowli sumików szklistych, jakieś ciekawostki czy nietypowe sprawy? Bardzo proszę o wszelkie relacje hodowców i o linki do stron o tych ciekawych rybkach.

Nicole
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 2008-03-02, 00:53
Imię: cykmykpyk

Re: Sumiki szkliste

Post autor: Nicole » 2008-03-30, 20:47

Co do sumików szklistych to nie hodowałam, powiem tylko tyle, że niektóre rybki podgryzają je, takie na przykład molinezje.
Balonówki to mutanty, nie rozmnażają się, żyją krótko. Są 'upiększane' za pomocą skrócenia kręgosłupa, chciałabyś patrzeć, jak ryba się męczy?
Bocji nie polecam do tego akwarium, jak każda rybka, która rośnie do 10 cm potrzebuje sporo przestrzeni, z tego słyszałam (choć nie wiem czy to prawda), że potrafi być agresywna, moim zdaniem trzymanie jej z sumikami szklistymi raczej odpada. Ogólnie rzecz biorąc nie wydaje mi się żeby z tymi bocjami to był dobry pomysł... W końcu mieczyki też rosną do 10 cm.. Nie uważasz, że trochę im będzie ciasno?
Co do ekipy sprzątającej, to jeśli będziesz dbać o wodę, to chyba najbardziej polecam otoski. Kosiarki lubią towarzystwo, no i niestety trochę rosną, co do zbrojnika niebieskiego, to ta jak każdy glonojad potem przechodzi na dietę mięsną i pożera zarówno narybek, trupki jak i zdychające rybki, do tego kiedy przejdzie na dietę mięsną, nie czyści już akwarium. Z tego powodu, bardziej polecam otoski.
Ślimaki to jest dobry pomysł. Ja zdecydowałabym się na jednego, dokładniej - Ampularię, miałam kiedyś takiego i jest to równy glonojadowi (na początku diety roślinnej glonojada) pożeracz glonów. Więcej ślimaków to niestety będzie plaga...

Niestety od sumików szklistych specjalistą nie jestem, więc w tym Ci nie pomogę :)
Jeśli coś pokręciłam, proszę o uwagi, postaram się sprostować.

Rala
Stały bywalec
Posty: 172
Rejestracja: 2007-11-05, 20:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Alicja
Lokalizacja: Polska

Re: Sumiki szkliste

Post autor: Rala » 2008-03-31, 09:22

Swiderki mogą owszem być plagą, ale one i tak w większości siedzą w podłożu, ale i tak ich nie mam więc tak do końca nie mam zdania.
Ampularie natomiast (mam od początku akwa) nawet w większej ilości nie będą plagą ponieważ po pierwsze są rozdzielnopłciowe co już jest ograniczeniem w porównaniu do innych ślimaków hermafrodycznych (obojniaków), a poza tym jaja składaja w jednym miejscu - poza obrębem wody ( np. na pokrywie, lub na szybie centymetr nad wodą) skąd wykluwają się dopiero po2-4 tygodniach - je żeli się nie chce mieć małych ampularii to łatwo to kontrolować.
A faktyczne czyścicielami są pracowitymi, no i na dodatek składnikiem ich diety są m.in. jaja innych przypadkowo przywleczonych do zbiornika ślimaków np. zatoczaków. :-)
Słyszałam jednak że niektóre ampularie obgryzają delikatniejsze rośliny - ja tego nie zaobserwowałam u siebie.

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sumiki szkliste

Post autor: croc » 2008-03-31, 12:11

mam 6 sumików szklistych od lipca zeszłego roku. Osobiście uważam, że nie warto tych ryb hodować. Pierwsza fascynacja ich wyglądem szybko mija, a ryby sa po prostu nudne. Sa dość płochliwe, więc staja w miejscach ocienionych, bliżej dna. Pływają po akwarium jedynie w porze karmienia. W ciągu dnia stoją ławicą i jednym miejscu, tam gdzie jest wyczuwalny prąd. Po zgaszeniu światła są zdecydowanie bardziej aktywne i pływają w toni.

Mam je z danio, brzankami titteya, neonami czerwonymi. Nie widziałem jakiegokolwiek wzajemnego zainteresowania pomiędzy tymi gatunkami.

Podobno są nieodporne na choroby, ale przechodziłem we wstępnym stadium akwaria ospę (leczyłem chemią) i sumiki to przetrwały bez problemu.

Za mała ilość w stadzie powoduje, że są jeszcze bardziej ukryte i nawet na karmienie nie wychodzą. Tak więc 6-8szt to min.

ODPOWIEDZ